2020-01-25 Międzynarodowe widowisko 12 TENORÓW I ONA - PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

    13-15 czerwca 2014 roku w Inowrocławiu upłyną pod znakiem XLII Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych.
    Festiwal jest imprezą artystyczną, która już od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny Inowrocławia. OFMOD powstał, by skonsolidować środowisko orkiestr z terenu całej Polski, pozwolić na wymianę doświadczeń artystycznych i zaprezentować mieszkańcom Inowrocławia różnorodność i wielość nurtów muzycznych. Festiwal, jako impreza muzyczna, stał się ważnym czynnikiem kulturotwórczym, który wpływa w znaczący sposób na podnoszenie poziomu biorących w nim udział orkiestr. OFMOD jest okazją do muzycznego dialogu młodzieżowych orkiestr dętych z całego kraju. Młodzi muzycy, uczestnicy imprezy, mają okazję zdobywać doświadczenie poprzez zabawę. Wielkie przeboje muzyki klasycznej, a także rozrywkowej, prezentowane w zaskakujących aranżacjach, decydują o atrakcyjności festiwalu. Od powstania w 1972 roku - festiwal stał się, z imprezy o zasięgu lokalnym, dużym przedsięwzięciem muzycznym o zasięgu ogólnopolskim. Festiwal ma charakter konkursu, orkiestry rywalizują w trzech kategoriach: marsz, musztra paradna oraz prezentacje estradowe. 
    Inauguracja XLII OFMOD nastąpi w piątek, 13 czerwca o godz. 16.00 w muszli koncertowej Parku Solankowego, gdzie odbędą się przesłuchania estradowe oraz pokazy musztry paradnej. Poprzedzi je przemarsz barwnego korowodu złożonego z młodzieżowych orkiestr, a także towarzyszących im mażoretek i zespołów tanecznych – od godz. 15.00 sprzed Teatru Miejskiego ulicami Inowrocławia (Królowej Jadwigi, Solankowa). 
    Z kolei w sobotę, 14 czerwca, również nie zabraknie wrażeń. O godz. 20.00 w pięknej scenerii tężni solankowej odbędzie się Koncert Nocny. Najpierw wystąpi gwiazda wieczoru – Renata Przemyk, a tuż po niej swoje umiejętności zaprezentuje 12 młodzieżowych orkiestr dętych, opanowując nie tylko scenę ustawioną nieopodal tężni, ale także jej taras widokowy. Młodzi muzycy podczas koncertu wykonają z Renatą Przemyk doskonale znany utwór artystki „Babę zesłał Bóg”.
    Trzydniowe święto muzyczne wieńczy Koncert Galowy, który odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca o godz. 11.00 w muszli koncertowej. Podczas tego koncertu nastąpi ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczysta gala wręczenia nagród. Orkiestry i ich dyrygenci zostaną uhonorowani kwiatami, jak również nagrodami pieniężnymi i pucharami. Nie zabraknie też doskonale przygotowanych utworów i pokazów w wykonaniu orkiestr. Każdy z przybyłych gości będzie mógł wziąć udział w konkursie i wytypować najlepszą orkiestrę OFMOD.
    Festiwal co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony inowrocławian, jak i przybyłych gości. Mamy nadzieję, że i tym razem będzie miłą w odbiorze formą spędzania czasu wśród dźwięków rozbrzmiewających orkiestr, a Inowrocław zmieni się w kolebkę muzyków-pasjonatów, którzy we wspaniały, lekki sposób ukażą publiczności jak ciekawa może być muzyka grana na instrumentach dętych. 

 

 

 

W tegorocznym Festiwalu udział weźmie 11 orkiestr:
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy ZS Mechanicznych CKP nr 2 w Białymstoku pod dyr. Franciszka Mocarskiego,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZS Elektronicznych w Bydgoszczy pod dyr. Krzysztofa Beszczyńskiego,
• Orkiestra Dęta OSP w Dalikowie pod dyr. Dariusza Kossakowskiego,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Kaskach pod dyr. Adama Czajkowskiego,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie pod dyr. Mirosława Kordowskiego,
• Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Furioso” pod dyr. Zdzisława Włodarskiego,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Krasocinie pod dyr. Bartłomieja Robaka,
• Orkiestra Reprezentacyjna Powiatu Lipnowskiego pod dyr. Mirosława Bytnera,
• Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso” pod dyr. Dariusza Krajewskiego,
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Rostarzewie pod dyr. Dariusza Bartosza Basińskiego,
• Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZS w Suchowoli pod dyr. Jerzego Zdanewicza.


ZAPRASZAMY!