2019-07-12 Electric Light Orchestra & Phil Bates w Teatrze Letnim

    Inowrocław dołączył do 750 miast w Polsce i 22 poza jej granicami, a zatem do kilkunastu państw na świecie w sposób szczególny obchodzących dzień 6 stycznia i już po raz trzeci stał się częścią największych ulicznych jasełek w Europie. Wszystko za sprawą Orszaku Trzech Króli, który - w Święto Objawienia Pańskiego - przeszedł ulicami miasta.
    Rośnie w siłę i powiększa swój zasięg. Orszak, odbywający się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, na pamiątkę 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, nie tylko pozwolił przypomnieć sobie historię sprzed 2000 lat, ale i sprawił, że mieszkańcy stali się jej częścią.
    Nim kolorowy i iście rozśpiewany korowód, na czele którego stanęli trzej królowie, łudząco podobni do aktorów z Inowrocławskiego Teatru Otwartego, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Afrykę i Azję, wyruszył do hali widowiskowo-sportowej, przy skwerze Jana Pawła II członkowie Studia Piosenki KCK, tj. Julia i Zuzia Rogowskie oraz Weronika Góra, zaśpiewali kolędy, wprowadzając tym samym uczestników w radosny nastrój. Ksiądz Paweł Kowalski udzielił błogosławieństwa. Królowie i królewny – w tej roli mieszkańcy Inowrocławia wyposażeni w papierowe, orszakowe korony, anioły na szczudłach, niezwykła atmosfera radości, wspólne śpiewanie i muzyka w wykonaniu niezawodnej orkiestry górniczej – tak właśnie prezentował się orszak, który wyruszył ze skweru Jana Pawła II, przemierzył ulice Narutowicza, Roosevelta i aleję Niepodległości, by w hali widowiskowo-sportowej obejrzeć bardzo klimatyczne występy przedszkolaków z Muzycznej Krainy, a ponadto wysłuchać recitalu świątecznych przebojów w wykonaniu Studia Piosenki KCK. Prezydent Ryszard Brejza podziękował mieszkańcom za przybycie oraz życzył rodzinnie spędzonego dnia. Nie zabrakło konkursów z nagrodami, gorącej herbaty dla zmarzlaków i specjalnie na tę okazję upieczonych przez Akademię Szkolnictwa AS ciasteczek w kształcie korony.
    Zorganizowano warsztaty ozdabiania koron. Nad cekinopiórokamienio przeobrażaniem czuwała Alicja Kaczmarek. Wszyscy uczestnicy iście królewskich warsztatów otrzymali słodkości.
    Motywem przewodnik OTK 2019 była zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II („Wołam, ja, syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej Ziemi!” / Jan Paweł II, Warszawa, 2.06.1979 r.), do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą serc, a celem przedsięwzięcia przygotowanego przez Miasto i inowrocławskie parafie przy wsparciu Kujawskiego Centrum Kultury i Ośrodka Sportu i Rekreacji było promowanie rodzinnego spędzania Świąt Objawienia Bożego, podtrzymywanie tradycji jasełkowej, wspólne kolędowanie, tworzenie płaszczyzny dialogu międzypokoleniowego, a także integracja mieszkańców Inowrocławia. Chyba cel został osiągnięty.

 

  

plakat orszak