2019-12-01 Kabaret SMILE w programie „Tu i teraz!"

    21 grudnia 2018 roku Inowrocławianie już po raz piętnasty uczestniczyli w bożonarodzeniowym cudzie świątecznym. Bożonarodzeniowa Szopka Kujawska przyciągnęła setki mieszkańców na Rynek.
    Wigilijne spotkanie mieszkańców Inowrocławia już od kilku lat odbywa się pod niebem płaczącym deszczem. Choć tym razem woda nie lała się do instrumentów muzyków z Orkiestry Dętej Inowrocławskiej Kopalń Soli, którzy zaprezentowali program świąteczny, a zimny wiatr nie wdzierał się za poły płaszcza, to jednak uciążliwa mżawka próbowała zakłócić przebieg spotkania. Na szczęście nieskutecznie.
    Ksiądz Paweł Kowalski poświęcił Szopę, a prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w asyście przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Marcinkowskiego i wiceprzewodniczącego Grzegorza Kaczmarka, swoich zastępców Wojciecha Piniewskiego i Ewy Witkowskiej, a także radnej wojewódzkiej Elżbiety Piniewskiej otworzył wrota Szopki, zapraszając inowrocławian na spotkanie z jej mieszkańcami – m.in. lamami, świnką miniaturką, kucem, ośliczką, owieczkami z jagniętami, kozą i koziołkiem oraz koziołkiem miniaturką. W biblijne postacie wcielili się młodzi aktorzy z Inowrocławskiego Teatru Otwartego.
    Z kolei prezydent wcielił się w rolę kucharza, przyprawiając i serwując wigilijne dania. Jako że chętnych do spróbowania żurku kujawskiego, grzybowej, grochu z kapustą, pierogów nadziewanych pysznościami, smażonych ryb i kurczaka nie brakowało, pomocą służyli także inowrocławscy radni, a ponadto panie Ewa Witkowska i Wiesława Pawłowska, nowy Starosta Inowrocławski. Częstowano również ciastem i idealną na tę porę roku rozgrzewającą herbatą.
    Na scenie, w świątecznym repertuarze, prezentowali się inowrocławscy artyści – soliści ze Studia Piosenki KCK pod kier. Kingi Rogóż. Nie zabrakło też konkursów z nagrodami. Było radośnie i rodzinnie. Najmłodsi mogli zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. Święty udowodnił, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, jeśli tylko musi dostarczyć dzieciom prezenty. Dzisiaj sam występował w roli prezentu, albowiem wyskoczył z wielkiego pudła na scenie, by dać siebie w prezencie innym. Liczba osób oczekujących na wyjątkową pamiątkę oraz podarunek była bardzo długa. Na szczęście mógł liczyć na znakomitych zmotoryzowanych pomocników. Zastęp Mikołajów na stalowych rumakach tradycyjnie pojawił się na Rynku, by wspierać pana w czerwonym kubraczku. „Ridersi” zamienili skóry (no dobra, tylko je przykryli) na mikołajowe wdzianka i chętnie pozowali do zdjęć.
    Do zimowej krainy czarów, gdzie wszystko może się zdarzyć, bajkowe postacie z uśmiechem na twarzy przybijają piątkę, powietrze ma zapach waty cukrowej, a zabawom nie ma końca, zabrali dzieci animatorzy, działający pod szyldem Wertini. O odpowiednią atmosferę zadbał biegunowy dj Arek. Świąteczną imprezkę rozkręcała wesoła elficzka Joanna, a także je pomocnicy Micky i Minie.
    Nie zabrakło uwielbianych przez dzieci efektów specjalnych. Tysiące baniek mydlanych szybowało nad głowami inowrocławian, zastępując śnieg. Jako że zapachowa mgła spowiła Rynek, w niektórych momentach świątecznego zadymienia (żeby nie powiedzieć zadymy) można było pomylić się i uznać, że rzeczywiście pada śnieg. Nawet dorośli ulegli takiemu złudzeniu.
    Do dyspozycji wszystkich bez wyjątku były stanowiska ze świątecznymi przypinkami i X-mas FOTO, czyli świąteczna ścianka, wesołe gadżety i zdjęcia drukowane na miejscu.
    Po raz drugi przedświąteczną porą, oczywiście podczas wigilijnego spotkania, piernikiem wodzono na pokuszenie. Nie tylko dzieci wzięły udział warsztatach pieczenia pierników pod okiem ekipy z Bartoszyc, specjalistów od jedynego w Polsce Mobilnego Pieca Chlebowego, w którym można przygotować nie tylko chlebowe specjały. Ugniatanie, przyprawianie, wycinanie, wreszcie wypiekanie. Wystarczyło kilkadziesiąt minut, by cieszyć się zwiastunem świąt zamkniętym w malutkiej paczuszce. Możliwość własnoręcznego wypiekania pierników bardzo spodobała się wszystkim. Dowód? Impreza dobiegła końca, a oni nadal wyrabiali ciasto, bacznie obserwując co się z nim dzieje w piecu i prosili o więcej.

    Szopka czynna będzie do 26 grudnia, codziennie do godziny 20.00, a w wigilię dodatkowo od 22.00 do 2.00 w nocy. Warto zatem sprawdzić czy zwierzęta przemówią ludzkim głosem, a jeśli tak, to co będą miały nam do powiedzenia.

 

baner szopka